Romští uprchlíci 2022

Projekt Romští uprchlíci 2022

Doba realizace od 1.3.2022 – 31.12.2022

Projekt financován Magistrátem hlavního města Prahy a MPSV

Realizace projektu za účelem realizace nezbytných aktivit spojených s provozem stanového městečka pro ukrajinské romské uprchlíky, které bylo vybudováno na území Městské Části Praha Troja.

Spolupráce s KACPU, MHMP, SÚZ, ČČK, HZS HMP, SPRÁVA ŽELEZNIC a s ostatními neziskovými organizacemi.

Vzhledem k válce, která vypukla na Ukrajině v únoru 2022, se zvýšil počet romských uprchlíků z Ukrajiny, kteří v počtu přes 500 osob přespávali denně na Hlavním nádraží v Praze na podlaze v prostorách budovy Hlavního nádraží a na které se nedostalo místo na spaní ve spacím vlaku, který přistavili České dráhy a v prostoru budovy na spaní se rozhodlo vedení Magistrátu hlavního města Prahy vybudovat stanové městečko pro 160 osob. Situace na Hlavním nádraží a v České republice byla neúnosná až kritická. Veškeré kapacity (školní tělocvičny, ubytovny, koleje aj.) se naplnili přílivem uprchlíků z Ukrajiny. Denně se v Kongresovém centru odbavovalo 3000 uprchlíků, kteří zde žádali o dočasnou ochranu. Bylo zapotřebí tlumočníků, kteří hovoří maďarsky a romsky. Byli tedy osloveny romské spolky ke spolupráci v dobrovolnické činnosti v tlumočení a práci s romskými uprchlíky v Praze.

RomPraha, z.s. zahájilo svou činnost na Hlavním nádraží, kde romští dobrovolníci pomáhali s překladem a doprovody na KACPU, do bank a na úřady, kdy už přestali jezdit autobusy určené pro přepravu uprchlíků. Městskou hromadnou dopravu v Praze měli všichni uprchlíci před válečným konfliktem zdarma, jako i vlaky v ČR. Vypracoval se plán na výstavbu stanového městečka v Tróji, které vzniklo přes noc. Romské spolky působící v Praze – RomPraha, z.s. ve spolupráci s organizací Romodrom byli přizváni k práci se skupinou romských uprchlíků z Ukrajiny ve stanovém městečku v Tróji.

Přesunout se na začátek